Pałac w Sorkwitach

Sobiepanka to najprawdopodobniej najciekawszy odcinek Krutyni. Jest to część rzeki o długości 1,5 km. Wypływa z Jeziora Lampasz a uchodzi do jeziora Kujno. Cechą charakterystyczna tej krótkiej strugi jest fakt, że jej nurt może płynąć w obie strony. Znajduje się niedaleko Sorkwit, wsi mazurskiej w powiecie mrągowskim.

Wieś położona jest pomiędzy jeziorem Gielądzkim i Lampackim. Nad drugim z nich znajdują się ślady osadnictwa z późnej epoki brązu i czasów rzymskich a także Pałac rodów von Mirbach i von Paleske, który jest jedną z największych atrakcji w Sorkwitach. Pierwotnie w miejscu obecnego pałacu usadowiona była strażnica pruska. W 1804 roku dobra wsi odkupili von Mirbachowie i na polecenie Juliusza Urlicha von Mirbacha wzniesiono na jej terenie ten niesamowity pałac. Liczący wówczas 75 lat von Mibrach cały swój majątek zapisał bratankowi swojej żony, baronowi Bernardowi von Paleske. Dziś zarówno pałac jak i park znajduje się w rękach prywatnych. Aktualnie mieści się w nim hotel a w byłej wozowni restauracja.

palac_w_sorokwitach

Pałac i park w Sorkwitach w XIX wieku – Friedrich Theodor Albert

Pałac w Sorkwitach jest przykładem architektury neogotyckiej. Dzisiejszy jego wygląd jest dokładnym odzwierciedleniem czasów, kiedy został wzniesiony. Wokół jego zespołu znajduje się park krajobrazowy, obecnie nieco mniejszy od pierwotnego. Charakteryzuje się on wiekowym, ale wciąż okazałym drzewostanem (przy samym pałacu rośnie miłorząb japoński). Te i wiele innych czynników sprawiło, że pałac został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Wybierając się na Krutynię warto odwiedzić to niesamowite miejsce.

Podobne wpisy