Śladami bitwy pod Grunwaldem

fot. www.gs24.pl

Na Mazurach, a dokładniej w województwie warmińsko-mazurskim, położona jest wieś Grunwald. Kojarzy nam się ona z pewnym wydarzeniem historycznym. To właśnie w odległości 2 km od wsi, pomiędzy Stębarkiem, Łodwigowem i Ulinowem znajduje się słynne pole bitwy. Mówiąc bardziej szczegółowo jest to obszar, na którym miała miejsce bitwa pod Grunwaldem. Obejmuje on łąki i tereny zalesione, zespół pomnikowy a także ruiny kaplicy pobitewnej. 17 września 2010 roku rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej teren uznany został za pomnik historii.

Nie bez powodu teren bitwy pod Grunwaldem stał się pomnikiem. Dzięki takiemu rozporządzeniu łatwiej jest zachować wartości historyczne i przestrzenne jednej z największej bitwy średniowiecznej Europy. Od 15 lipca 1410 roku miejsce to nabrało symbolicznego wymiaru. Owego czasu wojska polsko-litewsko-rusko-tatarskie, pod dowództwem Władysława Jagiełły odniosły zwycięstwo nad wojskami krzyżackimi. W 550. rocznicę na polu bitwy odsłonięto, składający się z trzech części, Grunwaldzki Pomnik. Co roku, w pobliżu rocznicy bitwy, na trenie obchodzone są Dni Grunwaldu. Pomijając uroczystości patriotyczne, jedną z największych atrakcji jest inscenizacja bitwy pod grunwaldem w wykonaniu licznych bractw rycerskich.

DSC_5133

Cała galeria rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku znajduje się tuitaj http://nexus.hell.pl/digital/2010/2010-07.Grunwald/index.html

Podobne wpisy