Park Miniatur Warmii i Mazur

W 2009 w Gierłoży powstał Park Miniatur Warmii i Mazur. Celem jego otwarcia jest przybliżenie bogactwa kulturalnego i architektonicznego tego regionu. Obejmuje obszar ponad 30 000 m2. W jego zbiorach znajdują się miniatury w skali 1:25. Do kolekcji wybrane zostały tylko najbardziej charakterystyczne dla regionu eksponaty. Położone są jakby na gigantycznej mapie, dzięki czemu możemy w jednym miejscu zwiedzić najważniejsze, także już nieistniejące budowle. Na wielkoformatowych nośnikach reprezentowane są wystawy fotograficzne, które wzmacniają całą ekspozycję.

Jedną z największych atrakcji jest wystawa militariów z czasów II wojny światowej. Dzięki niej każdy z nas będzie miał możliwość oddania strzałów z unikatowych replik broni wojennych. Zwiedzający mogą także poznać obiekty i działania wojskowe prowadzone na terenie Warmii i Mazur, zwłaszcza z lat 1941-1944. Wszystko za sprawą projekcji filmów z tamtej epoki oraz ogromnej makiecie Wilczego Szańca. Na terenie parku stworzono także obozowisko rycerskie, w którym można przymierzyć zbroje, zrobić sobie z nią zdjęcie lub oddać strzał z łuku.

Na terenie parku organizowane są liczne pikniki oraz rekonstrukcje historyczne. Te ostatnie pozwolą nam przenieś się w czasie do najważniejszych wydarzeń z polskich dziejów – wczesnośredniowiecznych Słowian, XV i XVII-wiecznych rycerzy, wojsk napoleoński, czy też do czasów II wojny światowej. W obiekcie został stworzony park zabaw, gdzie najmłodsze dzieci mogą spędzać czas wolny. Znajduje się w nim wiele nowoczesnych i bezpiecznych elementów z wesołych miasteczek, jak np.: kolejka elektryczna czy karuzela.

miniatury-Grod_Pruski

Park Miniatur pozwoli nam w ciekawy sposób zapoznać się z bogactwem kulturalnym regionu warmińsko-mazurskiego. Jest to także jeden z nielicznych takich parków w całej Polsce. W najbliższej przyszłości mają powstać kolejne niesamowite budowle. Niektóre z nich są już prezentowane na wielkoformatowych planszach.

miniatury-Palac_w_Sztynorcie

Podobne wpisy