Twierdza Boyen – strategiczna gwiazda!

Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami – Kisajno i Niegocin. Zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Twierdza Boyen – ważny obiekt strategiczny o kształcie gwiazdy. Stanowi jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce, co mianuje ją miejscem o wysokich walorach turystycznych. Przyciąga do siebie nie tylko wielu turystów, ale także ludzi nauki, artystów i licznych specjalistów z zakresu architektury.

twierdza-boyen

fot. www.boyen.gizycko.pl

Historia Twierdzy Boyen rozpoczęła się w 1. połowie XIX wieku. Pierwsze plany jej budowy pochodziły z 1818 roku, ostatecznie jednak decyzję o wybudowaniu fortyfikacji podjęto 9 sierpnia 1841. Autorem projektu był Johan Leopold Ludwig Brese. Prawie na wprost wejścia do twierdzy przez Bramę Kętrzyńską znajduje się budynek stacji gołębi pocztowych. Przesyłki pocztowe pełniły ważną funkcję podczas I wojny światowej. Dzięki ptakom szybko docierały one z Giżycka do Królewca, Szczecina i Wrocławia. W czasie II wojny światowej na terenach polskich włączonych do III Rzeszy zarządzono likwidację wszystkich gołębi pocztowych. W tym czasie na terenie twierdzy Boyen funkcjonował szpital polowy. Znajdowało się tam także laboratorium oceniające jakość żywności dostarczanej do Wilczego Szańca, czyli w latach 1941-1944, głównej kwatery Adolfa Hitlera.

POL_Gizycko_Twierdza_Boyen_26

Obecnie twierdza oferuje mnóstwo atrakcji. Wśród nich najbardziej popularne są wystawy i ekspozycje w Galerii Boyen, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Na jej terenie organizuje się także liczne wydarzenia artystyczne. Giżycko podejmuje wiele działań, które mają na celu ożywienie twierdzy. Służyć będą na rzecz mieszkańców miasta, a także licznie tam przybywających turystów.

800px-Twierdza_Boyen_-_Makieta

Twierdza Boyen – makieta

Podobne wpisy