Kadzidłowo

Kadzidłowo (niem. Kadzidlowen, 1938–1945 Einsiedeln) – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. W latach 1975–1998 kolonia administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Znajduje się tu Prywatny Park Dzikich Zwierząt, mający za zadanie chronić gatunki, którym grozi wymarcie. Są to między innymi jelenie syberyjskie, bizony, wilki, żubry, sarny, koniki polskie (będące potomkami wymarłych tarpanów), daniele, łosie, bobry oraz wiele gatunków ptactwa. Przy Parku działa muzeum przyrodnicze. W Kadzidłowie znajduje się czynny cmentarz staroobrzędowców. Jest to jedna z nielicznych tego typu nekropolii w kraju.

Kadzidłowo – safari na Mazurach

W Parku Kadzidłowo prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych takich jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Patronem Parku Kadzidłowo jest znany przyrodnik i patriota Benedykt Dybowski, który zesłany na Syberię przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.

Przewiń do góry