Wyspa kormoranów na Jeziorze Dobskim

fot. pokochajmazury.blog.pl

Ziemia zatruta przez ptasie odchody, uschnięte drzewa i połamane gałęzie to krótka charakterystyka wyspy Ostrów znajdującej się na jeziorze Dobskim. Ten opis zapewne nie prezentuje jej z dobrej strony. Inaczej jednak być nie może, ponieważ jest ona siedliskiem kormoranów.

Kormorany to rodzina ptaków z rzędu głuptakowych. Haczykowaty dziób, czarna maść i barwne tęczówki to zewnętrzne cechy charakterystyczne dla każdego z nich. Są to doskonali lotnicy, umieją także bardzo dobrze nurkować i pływać. Zwykle zanurzają się w wodę na głębokość 10 m, większe osobniki jednak osiągają 30 m. Zamieszkują one wyspę Ostrów, która potocznie nazywana jest wyspą Kormoranów.

jezioro-dobskieJezioro Dobskie w całości jest rezerwatem. Położone jest na południe od Mamr oraz na zachód od Dargina. Biorąc po uwagę inne Wielkie Jeziora, jest ono stosunkowo małe. Mimo to możemy rozkoszować się na nim pełnym spokojem, ponieważ jest to rezerwat objęty strefą ciszy – na jeziorze nie wolno pływać na motorówce, ani włączać silników. Z jego tafli wyrasta wiele wysp, między innymi Glima i Wyspa Kormoranów, której nie sposób ominąć.

Na wielu mapach ta ostatnia jest często pomijana. Mimo, że nie zachwyca wielkością, przyciąga wielu turystów. Wszystko to za sprawą jej mieszkańców. Ze względu na kolonię Kormoranów wyspa stanowi obszar ochronny oraz ścisły rezerwat dzikiej przyrody. Nie wolno do niej przybijać, zresztą nie każdy by się na to odważył. Zatrute lipy na wyspie są skutkiem działania guana kormoranów, którego jest tam całe mnóstwo. Warto jednak ją opłynąć i przyjrzeć się z bliska tym niesamowitym ptakom.

Na wyspie możemy wypatrzeć też innych jej mieszkańców – czaple siwe. Są to także ptaki kolonijne, które swoje lęgowiska trzymają na wysokich drzewach.

jezioro_dobskie

Wokół całej wyspy został poprowadzony szlak żeglarski, który umożliwia jej zobaczenie. Trzeba jednak uważać na kamieniste brzegi i rozległe płycizny, które mogą utrudnić nam przeprawę.

Podobne wpisy