Góry Klewińskie

fot. http://www.flickr.com/photos/k_glinska/

2 kilometry od miejscowości Żabin znajdują się wzniesienia morenowe porośnięte dzikimi lasami. Mimo, że największe z nich ma tylko 200,8 m n.p.m. są one nazywane Górami Klewińskimi. Obszar ten charakteryzuje się niesamowitą rzeźbą terenu. Najbardziej malowniczy znajduje się w rejonie nieistniejących już wsi Kiermuszyny i Kiermuszyny Małe. Na odcinku 1,5 km zaobserwować możemy znaczne deniwelacje terenu. Znajdują się one pomiędzy Niecką Skaliską, a Górami Klewińskimi i wynoszą ponad 100 m. W rzeczywistości wygląda to tak, że część równinna gwałtownie przechodzi w teren górzysty.

Czarna Góra to drugi co do wielkości szczyt w Górach Klewińskich. Na samym jego wierzchołku , a dokładniej na 192 m n.p.m., możemy podziwiać niesamowite widoki. Tereny morenowe składające się na góry zostały ukształtowane przez lodowiec. Pozostałością po nim jest Jezioro Czupowskie, ulokowane pomiędzy wzgórzami o wysokości 170 – 190 m n.p.m. Przy dobrej przejrzystości powietrza w północnej części gór możemy podziwiać niesamowitą panoramę z możliwością zobaczenia Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji.

W Górach Klewińskich dominują lasy mieszane. We wschodniej części są to przede wszystkim buki. Ponadto licznie, naturalnie występującymi gatunkami jest brzoza i świerk. Sztucznie została wprowadzona sosna. Lasy pospolicie zamieszkują kuny, lisy, jenoty i borsuki, jednak często bytują ty także wilki i rysie. Zabagnione tereny oblegane są przez żurawie i orły bieliki. Na tym obszarze stwierdzono występowanie 27 ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 11 gatunków ptaków cennych i zagrożonych.

Góry Klewińskie są bardzo atrakcyjnym miejscem, jednak przez turystów jeszcze niedocenionym. Posiadają bogatą ofertę mazurskich widoków, którymi można napajać się w nieskończoność. Warto zatem docenić piękno tych terenów i wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę.

Podobne wpisy