Muzeum Indian Ameryki Północnej w Spytkowie

fot. wioskaindian.republika.pl

Mazury pod żadnym względem nie kojarzą nam się z ludnością tubylczą. Niewątpliwie po części jest to teren dziki, jednak warunki nie odpowiadają tym, które znajdują się na terenach obu Ameryk. Tam obszary zamieszkiwane są przez Indian, jednak w świecie technologii ich dzisiejsze życie wygląda nieco inaczej niż rdzennych potomków. Jakie powiązanie mają Mazury i Indianie? Kilka kilometrów za Giżyckiem, znajduje się mała wioska Spytkowo, gdzie znajduje się Muzeum Indian Ameryki Północnej.

Pomysł stworzenia muzeum i „indiańskiej wioski” narodził się w głowach Karoliny i Bogdana Zdanowiczów. Ich fascynacja Indianami sięga jeszcze czasów dzieciństwa. Twórcy tego niesamowitego pomysłu na początku mieszali w tipi (rodzaj namiotu charakterystycznego dla Indian). Po kilku jednak latach zbiory na tyle się poszerzyły, że Zdanowiczowie stworzyli muzeum.

Prezentowane w Spytkowie kolekcje dotyczą jednego z największych i najbardziej znanych plemion z obszarów Wielkich Równin – Indian Lakota. Ekspozycja została podzielone na dwa zasadnicze działy. Jedna z nich poświęcona jest życiu kobiet, zaś drugi mężczyzn.

indianie_12

W części damskiej możemy zobaczyć jak wyglądała indiańska kuchnia oraz czym żywili się Indianie. Większość z nas pewnie nie wie, że część obecnie jadalnych roślin została odkryta właśnie przez nich. Głównym materiałem wykorzystywanym przez tubylców była skóra. Z niej wykonywano narzędzia codziennego użytku oraz tipi. W tej części działu możemy także zobaczyć zabawki dla dziewczynek. Naszą ciekawość wzbudzi zapewne „łapacz snów”, przypominający pajęczą sieć. Służył do filtrowania snów.

W męskiej części naszą uwagę przykuje klasyczny strój wodza z charakterystyczną koszulą, zdobioną ludzkimi włosami i pióropusz, czyli element najbardziej kojarzący się z Indianami. Ważną role wśród mężczyzn odgrywała broń – każdy prawdziwy Indianin nie mógł obejść się bez łuku, strzał i grotu krzemiennego.

Na terenie obiektu została odtworzona Indiańska Wioska. Składają się na nią konstrukcje obrzędowe i tipi – odtworzone w rzeczywistych rozmiarach. Turyści mogą ją odwiedzać od początku maja do końca września. Obiekt warto poznawać z przewodnikiem, który szczegółowo przybliży nam życie Indian.

Więcej informacji znajda Państwo na stronie muzeum: http://www.wioskaindian.republika.pl

Podobne wpisy