Nasza oferta spływów kajakowych Krutynią jest bardzo elastyczna i została przygotowana w wielu rozmaitych wariantach, uwzględniając przy tym grupę docelową, terminy, dysponowaną ilość czasu oraz koszty. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Pytania prosimy kierować na

tel kom. 608 319 014 w godzinach 8.00 – 20.00
Izabella – obsługuje szlak Krutyni, spływy indywidualne, spływy zorganizowane
e-mail: biuro@splywy.pl

Spływy jednodniowe

Spływy jednodniowe to oferta przygotowana w kilku wariantach. Dzięki temu osoby dysponujące naprawdę małą ilością czasu także znajdą coś dla siebie. Najkrótsza trasa wynosi około 3 godziny.

1. Krutyń – Ukta. Trasa o długości 13 km – jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 – 4 godziny.

cena 100 zł/kajak 2 osobowy, 120 zł/kajak 3 osobowy , 140 zł/Kanoe 4 osobowe

2. Krutyń – Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta.

cena 120 zł/kajak 2 osobowy, 140 zł / kajak 3 osobowy, 150 zł /Kanoe 4 osobowe

3. Krutyń – Iznota. Trasa ma długość 29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.

cena 130 zł/kajak 2 osobowy, 150 zł/ kajak 3 osobowy, 160 zł /Kanoe 4 osobowe

4. Zgon – Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 – 4 godzin) . Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu.

cena 110 zł/kajak 2 osobowy, 130zł/ kajak 3 osobowy, 150 zł /Kanoe 4 osobowe

5. Spychowo – Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa – na miejsce startu – przy moście drogowym w Spychowie

cena 130 zł/kajak 2 osobowy, 140 zł / kajak 3 osobowy, 160 zł /Kanoe 4 osobowe ( minimalna ilość zamówionego sprzętu 2 jednostki )

6. Ukta – Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 – 3 godz.)

cena 90 zł/kajak 2 osobowy, 110 zł / kajak 3 osobowy, 130 zł /Kanoe

7. Ukta – Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).

Cena 100 z/kajak 2 osobowy , 120 zł / kajak 3 osobowy, 150 zł / kanoe 4 os.

Spływy jednodniowe organizujemy codziennie przez cały rok.

Spływy 8-dniowe

Osoby, które mogą zagospodarować więcej czasu i chciałyby poznać Krutynię oraz jej okolice w pełni powinny skorzystać z oferty spływów 8-dniowych. Pierwszego dnia zorganizujemy imprezę zapoznawczą, a w trakcie spływu wycieczkę rowerową, która pozwoli na zapoznanie się z okolicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Pozostałe 6 dni to prawdziwa kajakowa przygoda na wodzie.

Plan spływu kajakowego 8-dniowego

1. Dzień – start spływu w Sorkwitach, impreza zapoznawcza przy ognisku.

2. Dzień Sorkwity – Bieńki (16 km) – rozpoczęcie spływu kajakowego.

3. Dzień Bieńki – Spychowo (20 km).

4. Dzień Spychowo – Krutyń (22 km).

5. Dzień – wycieczka rowerowa leśnymi drogami Puszczy Piskiej. Odwiedzimy Mazurski Park Krajobrazowy.

6. Dzień Krutyń- Ukta (17,5 km).

7. Dzień Ukta – Nowy Most (7 km).

8.Dzień Nowy Most – Iznota (7 km).

CENA: 1199 zł/osoba/8 dni
zniżki
649 zł / dzieci do lat 4
935 zł / dzieci 5-15 lat
965 zł / młodzież od lat 16
i studenci (za okazaniem legitymacji)

w cenie transport bagaży na szlaku

Spływy Integracyjne

Firmy i przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane ofertą imprez integracyjnych obejmującą spływ kajakowy na szlaku Krutyni. Szczegółowe informacje ustalimy indywidualnie po kontakcie.

Oferujemy cateringi, gry terenowe, paintball, przejazdy quadami i samochodami terenowymi, wynajem rowerów, strzelanie z łuków i wiatrówek, a także inne atrakcje.

Oferta uwzględnia transport osób, kajaków, łodzi i bagażu; organizację ognisk, grilla; przygotowanie obozowiska; pomoc w rezerwacji noclegów oraz bezpieczny parking.

Spływy dla grup

Oferta przygotowana specjalnie dla grup szkolnych i studentów to niebywała okazja na zwiedzenie malowniczych okolic Krutyni. Aktywny wypoczynek z rówieśnikami na łonie natury w formie kilkugodzinnego spływu kajakowego najpiękniejszymi odcinkami rzeki Krutynia na zawsze utkwi w pamięci. Dodatkowo organizujemy ogniska i inne atrakcje. Posiadamy odpowiednie certyfikaty i dbamy o bezpieczeństwo.

Więcej informacji można uzyskać po kontakcie. Jesteśmy otwarci na propozycje. Termin zostanie ustalony indywidualnie.

Charakterystyka szlaku Krutynia

Nie bez powodu Krutynia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych nizinnej Europy. Charakteryzuje się niebanalną prostotą oraz wielkim bogactwem naturalnym. Przebiega przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy.

MPK położony jest na pograniczu dwóch form geomorfologicznych – moreny czołowej i sandrów. Przyrodnicze bogactwo chronione przez park to ponad 60 jezior, 11 rezerwatów przyrody, ponad 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami oraz bogata fauna.

Krutynia to rzeka o długości 102 km, gdzie ponad 60 % to woda stojąca. Rzeka płynie pośród nieskazitelnie dzikiej przyrody i zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km2. Nie rzadko można spotkać na trasie orła bielika lub orła przedniego. Spływy zazwyczaj rozpoczynają się w Sorkwitach, gdzie warto zobaczyć kościół ewangelicki zbudowany około 1470 roku oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach.

Pierwszy etap spływu przebiega przez jezioro Lampackie i Lampasz oraz płytki odcinek Krutyni zwany Sobiepanką. Podczas wędrówki możemy zobaczyć rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka oraz obumarłą sosnę, najstarszą seniorkę wśród drzew tego gatunku na pojezierzu. Niebywałą atrakcją jest gospodarstwo Adama Szubskiego w Zgonie a na szczególną uwagę zasługuje rezerwat Zakręt z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami. Za najpiękniejszy na szlaku uznawany jest odcinek od jeziora Krutyńskiego do Ukty.

W drodze do Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filipinów w Wojnowie, zaś nico dalej udać się pieszo lub rowerem do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie lub do leśniczówki Pranie, gdzie swoje dzieła tworzył sam Ildefons Gałczyński. Spływ kończy się w miejscowości Ruciane – Nida.

Szczegółowy opis szlaku Krutynia

0,0 km – miejscowość Zyndaki, tutaj wodujemy nasze kajaki. Jeziorem Zyndackim płyniemy na południe trzymając się prawego brzegu. Dalej wypływamy na niewielką strugę o długości 1,3 km.

1,1 km – przepływamy pod mostem drogowym i wypływamy do zwężonej części jeziora Gielądzkiego.

1,4 km – jezioro Gielądzkie – na środku duża wyspa Ostrów Wielki oraz kilka mniejszych z miejscami gniazdowania kormoranów. Na prawym brzegu końcowego zwężenia jeziora wieś Gielant.

9,0 km – Wieś Sorkwity – miejscowość turystyczno – letniskowa.

10,5 km – wypływamy na jezioro Lampackie, docieramy do stanicy wodnej PTTK w Sorkwitach. W parku nad jeziorem Lampackim warto zwiedzić pałac neogotycki, wybudowany przez rodzinę von Mibrachów.

12,3 km – przesmyk do jeziora Lampasz, na lewym brzegu w najszerszej części jeziora, wieś Jędrychowo.

17,0 km – wypływ odcinka Krutyni o nazwie Sobiepanka. Przy niskim stanie wody musimy holować kajak na długości 1 km. Dalej mostek oraz prywatne pole namiotowe.

18,5 km – ujście Sobiepanki do jeziora Kujno. Na lewym brzegu wieś Grabowo .

20 km – Z końca jeziora wypływ Grabówki – dalszego odcinka Krutyni o niskich brzegach porośniętych trzciną i pałką wodną.

21 km – most na trasie Szczytno – Mrągowo. Po prawej wieś Borowe.

21,5 km – ujście Grabówki do jeziora Dłużec. Płyniemy wzdłuż lewego brzegu.

25,1 km – przy końcu jeziora znajduje się odpływ do jeziora Białego, nieco trudny do odnalezienia. Mijamy most drogowy. Na największej z wysp doskonałe miejsce biwakowe.

27,1 km – stanica wodna PTTK Bieńki, pole biwakowe, domki kempingowe. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu do wypływu rzeki Dąbrówki.

28,3 km – most drogowy.

28,9 km – odludne jezioro Gant.

31,6 km – wypływamy na Babięcką Strugę.

32,5 km – most drogowy.

33 km – wypływ rzeki Babant. Trasę kontynuujemy skręcając w lewo w Babięcką Strugę. Zgodnie z regulaminem korzystania ze szlaku Krutynia obowiązuje zakaz spływów rzeką Babant.

36,2 km – docieramy do położonej na prawym brzegu stanicy wodnej PTTK w Babiętach. Kilometr za stanicą rozlewisko młyńskie, most drogowy i tama. Przed mostem przybijamy do lewego brzegu i przenosimy kajak około 80 metrów. Dalej nurt przyspiesza, miejscami mielizny i kamienie.

40,2 km – ujście Babięckiej Strugi do północnej zatoki jeziora Zyzdrój Wielki. Na prawym brzegu wieś Zydrojowa Wola, na lewym Nowy Zyzdrój.

42,7 km – po prawej stronie jeziora półwysep z piaszczystą plażą, dogodne miejsce na krótki wypoczynek. Pośrodku zalesiona wyspa, także miejsce biwakowe.

44,3 km – jezioro zwęża się, po lewej pole biwakowe. Dopływamy do nieczynnej śluzy Lalka. Przenosimy kajaki po prawej stronie. Spływ kontynuujemy Spychowską Strugą.

49 km – nad rzeką duży pomost stanicy wodnej PTTK w Spychowie. Kilometr dalej wieś Spychowo. Za stanicą wpływ rzeki do jeziora Spychowskiego.

50 km – most drogowy na szosie Rozogi – Mrągowo.

52 km – odpływ do jeziora Kierwik. Na lewym brzegu jeziora dogodne miejsce do kąpieli i wypoczynku.

55,5 km – ujście Spychowskiej Strugi do jeziora Zdrużno. Z lewej strony dwa półwyspy z dużymi zatokami oraz wieś Połom. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu i wpływamy do lejkowatej zatoki, wiodącej do mostu drogowego we wsi Koczek. Za mostem jezioro Uplik.

59,5 km – most drogowy na północnym krańcu jeziora Uplik. Za mostem wpływamy na jezioro Mokre. Wzdłuż prawego brzegu dotrzemy do stanicy w Zgonie.

62 km – z prawej rezerwat Królewska Sosna.

65 km – cypel na prawym brzegu, za nim pole biwakowe. Na środku jeziora dwie duże zalesione wyspy. 500 metrów na wschód rezerwat leśno – torfowiskowy „Zakręt”.

68 km – kilometr przed krańcem jeziora kierujemy się w zatokę w prawo. Na końcu zatoki zastawka dzieląca jezioro Mokre od Krutyńskiego. Kajaki przenosimy prawym brzegiem.

71 km – Rozpoczyna się najciekawszy i najbardziej malowniczy odcinek Krutyni. Rzeka płynie tu wartkim nurtem i szerokim korytem. W sezonie letnim można tu spotkać łodzie „Gondolierów Krutyńskich” wożących turystów na wycieczki do jeziora Krutyńskiego i z powrotem.

73 km – Wieś Krutyń. Znajdziemy tu prywatne pensjonaty, restauracje, bary, ośrodki wczasowe oraz stanicę wodną PTTK.

75,5 km – Wieś Krutyński Piecek. Most drogowy, tuż za nim młyn z początku XX wieku. Przenoska kajaków około 150 metrów prawym brzegiem. Uwaga na głazy w korycie.

78,5 km – most drogowy, wieś Rosocha.

82 km – ujście krótkiej strugi łączącej Krutynię z jeziorem Duś. Na wschodnim brzegu jeziora klasztor żeński starowierców w Wojnowie.

83 km – Drewniany most drogowy, na prawym brzegu wieś Wojnowo.

86 km – wieś Ukta, most drogowy na drodze Ruciane – Mrągowo. We wsi kościół neogotycki z 1845 roku.

87 km – kilometr za mostem stanica wodna PTTK z polem namiotowym. Od stanicy aż do jeziora Malinowskiego, Krutynia znajduje się na terenie rezerwatu im. M. Wańkowicza oraz rezerwatu Pierwos.

93 km – most drogowy, 300 metrów dalej stanica wodna PTTK Nowy Most. Pole biwakowe, domki kempingowe.

96,5 km – jezioro Gardyńskie, skręcamy w prawo i wąskim kanałem dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do jeziora Malinowskiego. Trzymamy się lewego brzegu. Dalej wypływamy na jezioro Jerzewko.

100,5 km – ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką.

101 km – Most drogowy we wsi Iznota.

101,7 km – Krutynia uchodzi do zatoki jeziora Bełdany. Przez jezioro prowadzi szlak żeglugowy.

103,5 km – na prawym brzegu za drugim półwyspem stanica wodna PTTK w Kamieniu. Dalej płyniemy wzdłuż jeziora na południe.

105 km – wieś kamień po prawej.

106,5 km – na prawym brzegu, naprzeciw wyspy, pole biwakowe.

108,5 km – zatoka Wygryńska z prawej i wieś Wygryny. Pole biwakowe. Na lewym brzegu wieś Piaski. Około 500 metrów przed końcem jeziora skręcamy w lewo.

111 km – Port jachtowy i śluza Guzianka. Po prawej początek miasta Ruciane-Nida. Po prześluzowaniu wypływamy na jezioro Guzianka Mała. Poprzez cieśninę wypływamy na jezioro Guzianka Wielka. Dalej płyniemy prawym brzegiem i wypływamy na jezioro Nidzkie.

115 km – most drogowy i kolejowy, tuż za nimi rozpoczyna się jezioro Nidzkie. Płyniemy wzdłuż jeziora i dopływamy do leżącej na prawym brzegu, nad zatoką, stanicy wodnej PTTK w Rucianem-Nida.

116,5 km – W stanicy kończymy spływ. Dobijamy do umocnionego brzegu ujścia strugi.