Spływy kajakowe Krutynią – Organizator ASTOUR

Nasza oferta spływów kajakowych Krutynią jest bardzo elastyczna i została przygotowana w wielu rozmaitych wariantach, uwzględniając przy tym grupę docelową, terminy, dysponowaną ilość czasu oraz koszty. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Pytania prosimy kierować na

tel kom. 608 319 014 w godzinach 8.00 – 20.00
Izabella – obsługuje szlak Krutyni, spływy indywidualne, spływy zorganizowane
e-mail: biuro@splywy.pl

Spływy jednodniowe

Spływy jednodniowe to oferta przygotowana w kilku wariantach. Dzięki temu osoby dysponujące naprawdę małą ilością czasu także znajdą coś dla siebie. Najkrótsza trasa wynosi około 3 godziny.

1. Krutyń – Ukta. Trasa o długości 13 km – jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 – 4 godziny.

cena 60 zł/kajak 2 osobowy, 80 zł/kajak 3 osobowy , 80 zł/Kanoe 4 osobowe

2. Krutyń – Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta.

cena 80 zł/kajak 2 osobowy, 100 zł / kajak 3 osobowy, 110 zł /Kanoe 4 osobowe

3. Krutyń – Iznota. Trasa ma długość 29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.

cena 90 zł/kajak 2 osobowy, 110 zł/ kajak 3 osobowy, 120 zł /Kanoe 4 osobowe

4. Zgon – Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 – 4 godzin) . Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu.

cena 60 zł/kajak 2 osobowy, 80zł/ kajak 3 osobowy, 90 zł /Kanoe 4 osobowe

5. Spychowo – Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa – na miejsce startu – przy moście drogowym w Spychowie

cena 80 zł/kajak 2 osobowy, 100 zł / kajak 3 osobowy, 110 zł /Kanoe 4 osobowe ( minimalna ilość zamówionego sprzętu 2 jednostki )

6. Ukta – Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 – 3 godz.)

cena 50 zł/kajak 2 osobowy, 70 zł / kajak 3 osobowy 80 zł /Kanoe

7. Ukta – Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).

Cena 60 z/kajak 2 osobowy , 80 zł / kajak 3 osobowy, 90 zł / kanoe 4 os.

Spływy jednodniowe organizujemy codziennie przez cały rok.

Spływy weekendowe

Spływy weekendowe zostały przygotowane z myślą o zaprezentowaniu najbardziej atrakcyjnych odcinków rzeki Krutynia. Osoby, które nie mogą zobaczyć wszystkich atrakcji jakimi charakteryzuje się Krutynia mają okazję zobaczyć te miejsca, które wzbudzają największy zachwyt wśród turystów. Terminy spływów są różne.

Spływy w każdy weekend

CENA 339 ZŁ/OSOBA

dzieci do 2 lat gratis
275 zł dla dzieci do lat 15

310 zł studenci i młodzież szkolna
(za okazaniem legitymacji studenckiej lub szkolnej)

Oferta specjalna

CENA 395 ZŁ/OSOBA

dzieci do 2 lat gratis
299 zł dla dzieci do lat 15
345 zł studenci i młodzież szkolna
(za okazaniem legitymacji studenckiej lub szkolnej)

Cena spływów obejmuje :

 • kajaki 2 osobowe lub Łodzie kanoe 4 – osobowe + osprzęt + transport ,
 • transfery uczestników,
 • opłaty pól namiotowych oraz sanitariatów i pryszniców,
 • opłaty klimatyczne,
 • pełne wyżywienie :

  3 kolacje przy ognisku,
  2 obiady,
  3 śniadania

 • transport bagaży podczas spływu,
 • wstęp do klasztoru Starowierców w Wojnowie,
 • tradycyjną saunę na polu namiotowym w Ukcie
 • opieka pilota- przewodnika,
 • ubezpieczenie NNW,

bezpłatne miejsce parkingowe w Krutyni dla osób które przyjadą samochodem

Spływy 8-dniowe

Osoby, które mogą zagospodarować więcej czasu i chciałyby poznać Krutynię oraz jej okolice w pełni powinny skorzystać z oferty spływów 8-dniowych. Pierwszego dnia zorganizujemy imprezę zapoznawczą, a w trakcie spływu wycieczkę rowerową, która pozwoli na zapoznanie się z okolicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Pozostałe 6 dni to prawdziwa kajakowa przygoda na wodzie.

Plan spływu kajakowego 8-dniowego

1. Dzień – start spływu w Sorokwitach, impreza zapoznawcza przy ognisku.

2. Dzień Sorkwity – Bieńki (16 km) – rozpoczęcie spływu kajakowego.

3. Dzień Bieńki – Spychowo (20 km).

4. Dzień Spychowo – Krutyń (22 km).

5. Dzień – wycieczka rowerowa leśnymi drogami Puszczy Piskiej. Odwiedzimy Mazurski Park Krajobrazowy.

6. Dzień Krutyń- Ukta (17,5 km).

7. Dzień Ukta – Kamień (18 km).

8.Dzień Kamień – Ruciane-Nida (12,5 km).

CENA: 549 zł/osoba/8 dni zniżki
485 zł / dzieci 5-15 lat
199 zł / dzieci do lat 4
510 zł / młodzież od lat 16
i studenci (za okazaniem legitymacji)

w cenie transport bagaży na szlaku

Spływy Integracyjne

Firmy i przedsiębiorstwa mogą być zainteresowane ofertą imprez integracyjnych obejmującą spływ kajakowy na szlaku Krutyni. Szczegółowe informacje ustalimy indywidualnie po kontakcie.

Oferujemy kateringi, gry terenowe, paintball, przejazdy quadami i samochodami terenowymi, wynajem rowerów, strzelanie z łuków i wiatrówek, a także inne atrakcje.

Oferta uwzględnia transport osób, kajaków, łodzi i bagażu; organizację ognisk, grilla; przygotowanie obozowiska; pomoc w rezerwacji noclegów oraz bezpieczny parking.

Spływy dla grup

Oferta przygotowana specjalnie dla grup szkolnych i studentów to niebywała okazja na zwiedzenie malowniczych okolic Krutyni. Aktywny wypoczynek z rówieśnikami na łonie natury w formie kilkugodzinnego spływu kajakowego najpiękniejszymi odcinkami rzeki Krutynia na zawsze utkwi w pamięci. Dodatkowo organizujemy ogniska i inne atrakcje. Posiadamy odpowiednie certyfikaty i dbamy o bezpieczeństwo.

Więcej informacji można uzyskać po kontakcie. Jesteśmy otwarci na propozycje. Termin zostanie ustalony indywidualnie.

Charakterystyka szlaku Krutynia

Nie bez powodu Krutynia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych nizinnej Europy. Charakteryzuje się niebanalną prostotą oraz wielkim bogactwem naturalnym. Przebiega przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego przez Mazurski Park Krajobrazowy.

MPK położony jest na pograniczu dwóch form geomorfologicznych – moreny czołowej i sandrów. Przyrodnicze bogactwo chronione przez park to ponad 60 jezior, 11 rezerwatów przyrody, ponad 850 gatunków roślin z rzadko występującymi storczykami oraz bogata fauna.

Krutynia to rzeka o długości 102 km, gdzie ponad 60 % to woda stojąca. Rzeka płynie pośród nieskazitelnie dzikiej przyrody i zbiera wody z dorzecza o powierzchni 711 km2. Nie rzadko można spotkać na trasie orła bielika lub orła przedniego. Spływy zazwyczaj rozpoczynają się w Sorkwitach, gdzie warto zobaczyć kościół ewangelicki zbudowany około 1470 roku oraz neogotycki pałac rodziny Von Mirbach.

Pierwszy etap spływu przebiega przez jezioro Lampackie i Lampasz oraz płytki odcinek Krutyni zwany Sobiepanką. Podczas wędrówki możemy zobaczyć rezerwat Królewska Sosna z Dębem Karola Małłka oraz obumarłą sosnę, najstarszą seniorkę wśród drzew tego gatunku na pojezierzu. Niebywałą atrakcją jest gospodarstwo Adama Szubskiego w Zgonie a na szczególną uwagę zasługuje rezerwat Zakręt z dystroficznymi jeziorkami i pływającymi wyspami. Za najpiękniejszy na szlaku uznawany jest odcinek od jeziora Krutyńskiego do Ukty.

W drodze do Ukty możemy zwiedzić Klasztor Filipinów w Wojnowie, zaś nico dalej udać się pieszo lub rowerem do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie lub do leśniczówki Pranie, gdzie swoje dzieła tworzył sam Ildefons Gałczyński. Spływ kończy się w miejscowości Ruciane – Nida.

Szczegółowy opis szlaku Krutynia

0,0 km – miejscowość Zyndaki, tutaj wodujemy nasze kajaki. Jeziorem Zyndackim płyniemy na południe trzymając się prawego brzegu. Dalej wypływamy na niewielką strugę o długości 1,3 km.

1,1 km – przepływamy pod mostem drogowym i wypływamy do zwężonej części jeziora Gielądzkiego.

1,4 km – jezioro Gielądzkie – na środku duża wyspa Ostrów Wielki oraz kilka mniejszych z miejscami gniazdowania kormoranów. Na prawym brzegu końcowego zwężenia jeziora wieś Gielant.

9,0 km – Wieś Sorkwity – miejscowość turystyczno – letniskowa.

10,5 km – wypływamy na jezioro Lampackie, docieramy do stanicy wodnej PTTK w Sorkwitach. W parku nad jeziorem Lampackim warto zwiedzić pałac neogotycki, wybudowany przez rodzinę von Mibrachów.

12,3 km – przesmyk do jeziora Lampasz, na lewym brzegu w najszerszej części jeziora, wieś Jędrychowo.

17,0 km – wypływ odcinka Krutyni o nazwie Sobiepanka. Przy niskim stanie wody musimy holować kajak na długości 1 km. Dalej mostek oraz prywatne pole namiotowe.

18,5 km – ujście Sobiepanki do jeziora Kujno. Na lewym brzegu wieś Grabowo .

20 km – Z końca jeziora wypływ Grabówki – dalszego odcinka Krutyni o niskich brzegach porośniętych trzciną i pałką wodną.

21 km – most na trasie Szczytno – Mrągowo. Po prawej wieś Borowe.

21,5 km – ujście Grabówki do jeziora Dłużec. Płyniemy wzdłuż lewego brzegu.

25,1 km – przy końcu jeziora znajduje się odpływ do jeziora Białego, nieco trudny do odnalezienia. Mijamy most drogowy. Na największej z wysp doskonałe miejsce biwakowe.

27,1 km – stanica wodna PTTK Bieńki, pole biwakowe, domki kempingowe. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu do wypływu rzeki Dąbrówki.

28,3 km – most drogowy.

28,9 km – odludne jezioro Gant.

31,6 km – wypływamy na Babięcką Strugę.

32,5 km – most drogowy.

33 km – wypływ rzeki Babant. Trasę kontynuujemy skręcając w lewo w Babięcką Strugę. Zgodnie z regulaminem korzystania ze szlaku Krutynia obowiązuje zakaz spływów rzeką Babant.

36,2 km – docieramy do położonej na prawym brzegu stanicy wodnej PTTK w Babiętach. Kilometr za stanicą rozlewisko młyńskie, most drogowy i tama. Przed mostem przybijamy do lewego brzegu i przenosimy kajak około 80 metrów. Dalej nurt przyspiesza, miejscami mielizny i kamienie.

40,2 km – ujście Babięckiej Strugi do północnej zatoki jeziora Zyzdrój Wielki. Na prawym brzegu wieś Zydrojowa Wola, na lewym Nowy Zyzdrój.

42,7 km – po prawej stronie jeziora półwysep z piaszczystą plażą, dogodne miejsce na krótki wypoczynek. Pośrodku zalesiona wyspa, także miejsce biwakowe.

44,3 km – jezioro zwęża się, po lewej pole biwakowe. Dopływamy do nieczynnej śluzy Lalka. Przenosimy kajaki po prawej stronie. Spływ kontynuujemy Spychowską Strugą.

49 km – nad rzeką duży pomost stanicy wodnej PTTK w Spychowie. Kilometr dalej wieś Spychowo. Za stanicą wpływ rzeki do jeziora Spychowskiego.

50 km – most drogowy na szosie Rozogi – Mrągowo.

52 km – odpływ do jeziora Kierwik. Na lewym brzegu jeziora dogodne miejsce do kąpieli i wypoczynku.

55,5 km – ujście Spychowskiej Strugi do jeziora Zdrużno. Z lewej strony dwa półwyspy z dużymi zatokami oraz wieś Połom. Płyniemy wzdłuż prawego brzegu i wpływamy do lejkowatej zatoki, wiodącej do mostu drogowego we wsi Koczek. Za mostem jezioro Uplik.

59,5 km – most drogowy na północnym krańcu jeziora Uplik. Za mostem wpływamy na jezioro Mokre. Wzdłuż prawego brzegu dotrzemy do stanicy w Zgonie.

62 km – z prawej rezerwat Królewska Sosna.

65 km – cypel na prawym brzegu, za nim pole biwakowe. Na środku jeziora dwie duże zalesione wyspy. 500 metrów na wschód rezerwat leśno – torfowiskowy „Zakręt”.

68 km – kilometr przed krańcem jeziora kierujemy się w zatokę w prawo. Na końcu zatoki zastawka dzieląca jezioro Mokre od Krutyńskiego. Kajaki przenosimy prawym brzegiem.

71 km – Rozpoczyna się najciekawszy i najbardziej malowniczy odcinek Krutyni. Rzeka płynie tu wartkim nurtem i szerokim korytem. W sezonie letnim można tu spotkać łodzie „Gondolierów Krutyńskich” wożących turystów na wycieczki do jeziora Krutyńskiego i z powrotem.

73 km – Wieś Krutyń. Znajdziemy tu prywatne pensjonaty, restauracje, bary, ośrodki wczasowe oraz stanicę wodną PTTK.

75,5 km – Wieś Krutyński Piecek. Most drogowy, tuż za nim młyn z początku XX wieku. Przenoska kajaków około 150 metrów prawym brzegiem. Uwaga na głazy w korycie.

78,5 km – most drogowy, wieś Rosocha.

82 km – ujście krótkiej strugi łączącej Krutynię z jeziorem Duś. Na wschodnim brzegu jeziora klasztor żeński starowierców w Wojnowie.

83 km – Drewniany most drogowy, na prawym brzegu wieś Wojnowo.

86 km – wieś Ukta, most drogowy na drodze Ruciane – Mrągowo. We wsi kościół neogotycki z 1845 roku.

87 km – kilometr za mostem stanica wodna PTTK z polem namiotowym. Od stanicy aż do jeziora Malinowskiego, Krutynia znajduje się na terenie rezerwatu im. M. Wańkowicza oraz rezerwatu Pierwos.

93 km – most drogowy, 300 metrów dalej stanica wodna PTTK Nowy Most. Pole biwakowe, domki kempingowe.

96,5 km – jezioro Gardyńskie, skręcamy w prawo i wąskim kanałem dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do jeziora Malinowskiego. Trzymamy się lewego brzegu. Dalej wypływamy na jezioro Jerzewko.

100,5 km – ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką.

101 km – Most drogowy we wsi Iznota.

101,7 km – Krutynia uchodzi do zatoki jeziora Bełdany. Przez jezioro prowadzi szlak żeglugowy.

103,5 km – na prawym brzegu za drugim półwyspem stanica wodna PTTK w Kamieniu. Dalej płyniemy wzdłuż jeziora na południe.

105 km – wieś kamień po prawej.

106,5 km – na prawym brzegu, naprzeciw wyspy, pole biwakowe.

108,5 km – zatoka Wygryńska z prawej i wieś Wygryny. Pole biwakowe. Na lewym brzegu wieś Piaski. Około 500 metrów przed końcem jeziora skręcamy w lewo.

111 km – Port jachtowy i śluza Guzianka. Po prawej początek miasta Ruciane-Nida. Po prześluzowaniu wypływamy na jezioro Guzianka Mała. Poprzez cieśninę wypływamy na jezioro Guzianka Wielka. Dalej płyniemy prawym brzegiem i wypływamy na jezioro Nidzkie.

115 km – most drogowy i kolejowy, tuż za nimi rozpoczyna się jezioro Nidzkie. Płyniemy wzdłuż jeziora i dopływamy do leżącej na prawym brzegu, nad zatoką, stanicy wodnej PTTK w Rucianem-Nida.

116,5 km – W stanicy kończymy spływ. Dobijamy do umocnionego brzegu ujścia strugi.