Mazury
Mazury (daw. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, maz. Mazurÿ, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.
Kraina Mazurów pruskich – potomków osadników z Mazowsza.
Jan Grzenia podaje, że rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegieć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur. Wyraz ten znany był od XV wieku. Mazury stanowią liczbę mnogą[2].
Mieszkańcy Mazur w większości byli protestantami, a ściślej luteranami, posługującymi się językiem polskim. Uprzednio tereny te nazywano polskimi powiatami, a ludność polskimi Prusakami. W XIX wieku pojawiały się nazwy Mazury Pruskie i Mazowsze Pruskie[3].
Seehorst – tak przed wojną nazywała się Leśniczówka Pranie. Postawiona około 1880 roku była leśnictwem wsi Krzyże. Nazwa „Pranie” wzięła się od łąki, nad którą znajduje się leśniczówka. Została nieco zmodyfikowana, ponieważ Mazurzy mówili na nią „prała”, czyli osnuwała się mgłą. Jest położona w Puszczy …
Leśniczówka Pranie Czytaj dalej »
fot. www.puszczapiska.pl Puszcza Piska to największy kompleks leśny znajdujący się na Mazurach. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i cieszy się nie małą popularnością. Powierzchnia całej puszczy wynosi około 100 tysięcy ha. W jej skład wchodzi wiele jezior, m. in. Nidzkie, Jegocin, Warnoły a także największe …
Puszcza Piska Czytaj dalej »
Upałty to wyspa znajdująca się na jeziorze Mamry. Jej powierzchnia wynosi 67 ha, co mianuje ją największą wyspą w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W całości jest ona rezerwatem przyrody, o czym informują tabliczki umieszczone na jej brzegach. Południowa część wyspy jest miejscem wypoczynku i wylęgu …
Podróż na wyspę Upałty Czytaj dalej »
W 2009 w Gierłoży powstał Park Miniatur Warmii i Mazur. Celem jego otwarcia jest przybliżenie bogactwa kulturalnego i architektonicznego tego regionu. Obejmuje obszar ponad 30 000 m2. W jego zbiorach znajdują się miniatury w skali 1:25. Do kolekcji wybrane zostały tylko najbardziej charakterystyczne dla regionu …
Park Miniatur Warmii i Mazur Czytaj dalej »
fot. http://www.flickr.com/photos/k_glinska/ 2 kilometry od miejscowości Żabin znajdują się wzniesienia morenowe porośnięte dzikimi lasami. Mimo, że największe z nich ma tylko 200,8 m n.p.m. są one nazywane Górami Klewińskimi. Obszar ten charakteryzuje się niesamowitą rzeźbą terenu. Najbardziej malowniczy znajduje się w rejonie nieistniejących już wsi …
Góry Klewińskie Czytaj dalej »
Święta Lipka to wieś położona na Mazurach, w powiecie kętrzyńskim. Pod tą nazwą kryje się także bardzo sławne w Polsce sanktuarium Maryjne. Świętolipksa bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Nic dziwnego, że przyciąga ona mnóstwo pielgrzymów …
Święta Lipka – z pielgrzymką na Mazury! Czytaj dalej »