Oferta Spływów Łodziami po rzece Krutynia

Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych. Spływy łodziami wykonujemy w okresie od kwietnia do listopada. Z naszych usług korzysta wielu turystów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Spływ łodziami po Krutyni to stały punkt programu wycieczek zagranicznych, wielu przewodników (m.in. Pascala) zalicza tę atrakcję do tych , które trzeba koniecznie przeżyć! Trasa spływu przebiega przez Rezerwat Krutyni.

Rezerwat utworzony w 1983 r., dzięki staraniom Rudolfa Klarowskiego, byłego konserwatora przyrody w Olsztynie. Rezerwat o pow. 273,12 ha chroni Jezioro Krutyńskie i górny odcinek rzeki Krutyni oraz przyległe lasy liściaste i mieszane. Rzeka Krutynia w rezerwacie Krutynia cieszy się uznaniem turystów i kajakarzy, którzy ten odcinek szlaku kajakowego Krutyni uznają za najatrakcyjniejszy.

Proponujemy 2 trasy – 1 godzinna i 1,5 godzinna.
Działamy w godzinach od 9.00 do 16.00.

Opis trasy spływu

Ruszamy z przystani obok mostu i płyniemy pod prąd rzeki w kierunku ośrodka turystycznego „Syrenka” i stanicy wodnej PTTK w Krutyni. Po około 200 metrach po prawej mijamy zabytkowy budynek przedwojennego sanatorium. Dziś mieści się w nim stołówka ośrodka „Syrenka”.

Dalej wpływamy do płytkiego i wąskiego na około 3 metry kanału i opływamy największą na trasie wyspę. Na obu brzegach możemy zauważyć działalność bobrów – nadgryzione brzozy, wycięte leszczyny. Po minięciu ostatnich zabudowań wpływamy do lasu, porastającego zbocza wzgórz morenowych, między którymi płynie rzeka Krutynia. Rzeka ujawnia osobliwości świata roślin i zwierząt.

Dno Krutyni pokrywają liczne w tym miejscu kamienie. Większość Z nich pokryta jest plechami krasnorostu Hildebrandtia rivularis, jednego z czerwonych glonów, żyjących w czystych wodach. Plechę formują rośliny niższe, które nie mają łodyg, korzeni, ani tkanek charakterystycznych dla roślin wyższych. Występuje tu także gąbka słodkowodna nadecznik – zwierzę bezkręgowe, żyjące w czystych wodach.

Dalej płyniemy w górę rzeki. Po drodze obserwujemy często spotykane tu sójki niekiedy wyglądającą zza pnia wiewiórkę. A niekiedy… opuszczającą oskórek larwy… ważkę lub widelnicę.

W runie, na wysokich brzegach rzeki, rośnie zimozielony skrzyp zimowy. Kolejno w ciągu wiosny pojawiają się przylaszczki, zawilce, gwiazdnice wielkokwiatowe.

Dopływamy do wypłycenia rzeki, która w tym miejscu wyróżnia się piaszczystym dnem ukazując drobnoziarnisty „żółty” pasek. Właśnie od tego piasku miejscowi nazwali to miejsce „żółtym piaskiem”. Płytka woda i piaszczyste dno sprawiają, że jest to miejsce bardzo lubiane przez dzieci, które uwielbiają się tu kąpać. Na rzece można znaleźć wyspy utworzone przez kępy drzew, które podmyte przegradzają rzekę. Przeszkoda ta zmienia powoli bieg rzeki, której główny nurt przesuwa się w węższą część, żłobiąc niekiedy w drobnym piasku „głębię”.

W tym miejscu kończą się wycieczki trwające jedną godzinę. Po dopłynięciu do przystanku „żółty piasek” zawracamy i spływamy z prądem do Krutyni. Istnieje możliwość przedłużenia trasy i spływu do jeziora Krutyńskiego. Spływ trwa wtedy ok. 1,5 godziny.

Płyniemy w się w górę rzeki. Po kilkudziesięciu metrach rzeka skręca w prawo, Znajdujemy się w jej zakolu. Krutynia zawdzięcza swoją nazwę licznym meandrom, charakterystycznym dla jej dolnego biegu. Nazwa ta oznacza ,,rzekę wartką i krętą” , a nie jak niektórzy mylnie etymologizują , nazywając ją ,,krótką”.

Dopływamy do ponownego rozlewiska, gdzie w trzcinach można spotkać łabędzie, a dalej, między leżącymi drzewami w wodzie tracze nurogęsi. W miejscu tym często można spotkać zimorodka, a także czaple. W górnym biegu rzeki gnieździ się kilka par traczy. Wśród roślinności zwracają uwagę żółte grążele, rdestnice oraz wywłócznik, których łodygi i liście tworzą podwodne „sznury”.

Udając się w górę rzeki obserwujemy drzewa, porastające brzegi Krutyni. Wśród nich wyróżniają się dorodne sosny o gonnej strzale, noszące ślady żywicowań z lat 60-tych, dęby i graby, między którymi łanami rosną konwalijki dwulistne, konwalie majowe oraz przeniec zwyczajny.

Nad wodą najczęściej spotykanym drzewem jest olsza czarna.

Można zaobserwować tu muszle szczeżui rzecznej – małży, która jest najczęściej pożywieniem norki amerykańskiej i wydry. Po powierzchni wody szybko poruszają się nartniki.

Rzekę przegradzają szczątki drewnianego mostu w miejscu brodu, którym przeprawiali się Krzyżacy do pobliskiej stanicy myśliwskiej nad Krutynią. Od mostu do Jeziora Krutyńskiego prowadzi brukowana droga z okresu międzywojennego, kiedy nad jeziorem stała restauracja „Murawa”, oraz przystań przewoźników łodziami.

Po dopłynięciu do Jeziora Krutyńskiego podziwiać można okazałe jesiony. Trzcinowa wyspa na jeziorze kryje gniazdo łabędzi, które gnieżdżą się na niej od wielu lat.

W tym miejscu zawracamy i spływamy z prądem rzeki do Krutyni.

Możliwe są ,3 trasy – 1 godzinna i 1,5 godzinna i 2 godzinna.

Działamy w godzinach od 9.00 do 16.00.

Przewoźnicy posiadają prawnie wymagane patenty Przewoźników Żeglugi Śródlądowej – co gwarantuje najwyższą jakość naszych usług i bezpieczeństwo pasażerów.

Na zamówienie organizujemy:

  • Spływy nocne z lampionami, ogniskiem i mazurską kapelą.
  • Ogniska i imprezy plenerowe.

Grupom zorganizowanym i biurom podróży dajemy możliwość negocjacji cen.

Zobacz jak wyglądają spływy Łodziami po rzece Krutynia