Krutyń

Krutyń[a] (niem. Kruttinen[5]) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Piecki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Wieś powstała około 1500 jako osada myśliwska przy drewnianym zameczku wielkiego mistrza krzyżackiego. Nazwa wsi Krutyń została zapożyczona od rzeki noszącej teraz oficjalną nazwę Krutynia. Na mapie Narońskiego z 1663 figuruje ona jako Krutynia. Jest to nazwa wywodząca się z języka staropruskiego, spokrewnionego z litewskim.

W latach międzywojennych (początek XX w.) stała się miejscowością letniskową. We wsi znajduje się wiele zabytkowych, drewnianych chałup, głównie z początku XX w. W dawnej stodole z końca XIX w. mieści się poczta. We wsi zlokalizowano siedzibę Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz małe muzeum przyrodnicze.

Wiekowy rezerwat przyrody “Królewska sosna”

Królewska sosna to leśno-torfowiskowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 1959 roku dla ochrony drzewostanu Puszczy Piskiej oraz boru mieszanego. Jego powierzchnia wynosi 103,76 ha. Chroni ponad 200-letni mieszany starodrzew oraz trzy jeziora dystroficzne wraz z torfowiskami. Niewątpliwe największą …

Wiekowy rezerwat przyrody “Królewska sosna” Czytaj dalej »

Przewiń do góry